Przeszczep tkanki tłuszczowej

Chirurgia plastyczna

Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej - na czym polega i w jakich zabiegach jest wykorzystywany?

 

Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej to jedna z metod leczenia, jaka wykorzystywana jest w chirurgii plastycznej. W jakich sytuacjach można wykonać lipotransfer? Na czym polega zabieg, jak przebiega i jakie są wskazania do jego wykonania?

Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej - co to za zabieg?

Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej to jedna z metod, która od lat, z powodzeniem stosowana jest w chirurgii plastycznej. Istotą metody jest to, że tkanka tłuszczowa pobierana jest z określonych fragmentów ciała pacjenta i przeszczepiana w inne miejsca. Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet. Pozwala w bezpieczny sposób przywrócić skórze elastyczność i jędrność. Autoprzeszczep jest świetną alternatywą dla sztucznych wypełniaczy, które nie u każdego pacjenta mogą zostać wykorzystane, ze względu na przeciwwskazania.

Własna tkanka tłuszczowa jest dla pacjenta materiałem całkowicie biokompatybilnym, w związku z czym można wyeliminować ryzyko wystąpienia ewentualnych alergii czy stanów zapalnych.

Wskazania do wykonania przeszczepu

Przeszczep tkanki tłuszczowej pobranej od pacjenta wykonywany jest zazwyczaj w celach estetycznych, chociaż zdarzają się również wskazania medyczne. Dzięki tkance tłuszczowej można m.in. uzupełnić niedobory tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy czy szyi, które pojawiają się wraz z wiekiem. Autoprzeszczep jest też dobrym rozwiązaniem, aby złagodzić wyraziste ułożenie tkanki kostnej. Pomoże również w wypełnieniu bruzd oraz zmarszczek. Zabieg przeprowadzany jest również u osób z wyraźną asymetrią w okolicy szyi lub jako uzupełnienie innych planowanych zabiegów, takich jak np. plastyka powiek, lifting twarzy.

Wśród wskazań medycznych do wykonania autoprzeszczepu tkanki tłuszczowej wymienić należy przede wszystkim zabiegi pozwalające na wypełnianie ubytków, powstałych na skutek urazów, wypadków czy innych operacji.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed planowanym zabiegiem koniecznie należy umówić wizytę u chirurga plastycznego, który oceni czy zabieg autoprzeszczepu tkanki tłuszczowej jest bezpieczny i możliwy do wykonania. Podczas wywiadu lekarz ustali czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia autoprzeszczepu, oceni zakres i poinstruuje pacjenta, w jaki sposób należy się przygotować, uwzględniając indywidualne czynniki.

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że już tydzień przed zabiegiem nie można przyjmować leków rozrzedzających krew. W grupie tej znajdują się m.in. popularne preparaty, jak aspiryna. Specjaliści podkreślają, że należy też wyeliminować lub chociaż ograniczyć palenie papierosów. Dodatkowo panie muszą pamiętać, że zabieg może zostać wykonany dopiero po zakończonej miesiączce.

Przed autoprzeszczepem tkanki tłuszczowej konieczne jest wykonanie podstawowych badań, dzięki którym chirurg będzie mógł ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Dzięki temu możliwe jest właściwe przygotowanie oraz ocena ewentualnych zagrożeń i możliwych powikłań.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Mimo wysokiego bezpieczeństwa wykonania zabiegu przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta w inne partie ciała oraz ograniczenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, nie u wszystkich pacjentów zostanie on wykonany. Wśród przeciwwskazań wymienić należy choroby przewlekłe serca lub płuc, a także zaburzenia krzepliwości krwi. Czasowym przeciwwskazaniem jest też obecność aktywnego stanu zapalnego w obrębie zabiegowym.

Przebieg zabiegu

Cała procedura wykonania autoprzeszczepu tkanki tłuszczowej podzielona jest na kilka etapów. Odpowiednio przygotowany pacjent wraz z aktualnymi wynikami badań zgłasza się do specjalisty. Pierwsza część zabiegu wymaga pobrania od pacjenta odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Miejsce, z którego zostanie pobrany przeszczep zostaje wcześniej ustalone i wybrane przez lekarza. Specjalista określa też sposób, w jaki pobrana zostanie tkanka tłuszczowa. Może to być fałd brzuszny, ale też uda lub biodra. Następnym etapem jest odpowiednie przygotowanie pobranej tkanki, aby mogła ona zostać wszczepiona w miejsce docelowe. W tym celu jest ona poddawana procesowi odwirowania i oczyszczenia, dopiero wtedy jest ona wstrzykiwana bezpiecznie w wybrany fragment, np. okolice szyi lub twarzy.

Cała procedura nie jest mocno inwazyjna, w zależności od złożoności autoprzeszczep wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, o krótkim okresie działania.

Rekonwalescencja i efekty

Jedną z zalet przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta jest to, że okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Dolegliwości, takie jak obrzęk czy zaczerwienienie, a także zasinienie mijają zazwyczaj dość szybko. Pacjenci po autoprzeszczepie już po upływie ok. 2 tygodni mogą powrócić do normalnej aktywności. Należy jednak pamiętać, aby w okresie rekonwalescencji nie dotykać, nie drapać i nie pocierać okolic iniekcji, gdyż mogłoby to doprowadzić do rozwoju infekcji. W zależności od oczekiwanego efektu końcowego zabieg może zachodzić konieczność powtórzenia zabiegu, o upływie ok. 3-6 miesiącach.