Odzyskaj blask w oczach i podkreśl ich naturalne piękno i energię!

Plastyka powiek dolnych – blefaroplastyka dolna

Jestem osobą w sile wieku, pełną energii i pasji! Niestety moje spojrzenie tego nie oddaje i nie pokazuje mojego wnętrza! Oczy sprawiają wrażenie smutnych i zmęczonych. Schowane pod powiekami, wydają się poszukiwać spokoju i odpoczynku. Mam opuchnięte powieki i worki pod oczami. Nadmiar tłuszczu zebrał się w okolicach powiek dolnych, a skóra w tym miejscu jest zwiotczała i niestety jest jej zbyt dużo. Martwą mnie nie tylko względy estetyczne okolicy oka, ale także funkcjonalne. Opuchlizna powiek spowodowała, że mam zawężone pole widzenia. Utrudnia mi to funkcjonowanie i zarazem sprawia wrażenie zmęczonych oczu.

Plastyka powiek dolnych – zwana także blefaroplastyką dolną – jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest celu usunięcie nadmiaru nieelastycznej i obwisłej skóry wraz z eliminacją nieprawidłowo zgromadzonej tkanki tłuszczowej wokół oczu. Niezwykle ważnym elementem tego zabiegu jest także usunięcie worków pod oczami, które nie są domeną wyłącznie wieku średniego, ale pojawiają się także u młodych osób, bardzo niekorzystnie wpływając na ogólną estetykę twarzy. Zadaniem zabiegu jest także przywrócenie Pacjentowi młodzieńczego, atrakcyjnego wyglądu, podkreślenie piękna jego oczu oraz poprawa komfortu widzenia.

Szczegóły zabiegu

Podczas chirurgicznej korekcji powiek dolnych chirurg plastyczny wykonuje nacięcie w miejscu naturalnych linii powiek – pod rzęsami, tak aby ślad po nim był możliwie najlepiej ukryty. W zależności od wieku Pacjenta, odległość cięcia od linii rzęs jest różna. Jednakże nie powinno to mieć wpływu na późniejszą widoczność śladu po nacięciu. Czasem przebiega ono przez kąt oka. Alternatywą do cięcia przy linii rzęs jest wykonanie nacięcia po wewnętrznej stronie powieki dolnej – przez worek spojówkowy.

Ostateczne efekty blefaroplastyki dolnej widoczne są do 3 miesięcy od wykonania zabiegu. Sam proces gojenia po takiej operacji trwa nawet 2 lata.

Korekcja powiek dolnych zapewnia wyraźne odmłodzenie okolicy okalającej oko. Oczy zyskują dawny blask i wydają się bardziej radosne i pełne energii. Plastyka powiek dolnych niestety nie rozwiązuje wszystkich problemów estetycznych wokół oczu. Ewentualne cienie pod oczami, zmarszczki w kącikach oczu czy opadająca powieka górna będą wymagały podjęcia się kolejnych zabiegów. Dzięki właściwie zaprojektowanym i wykonanym zabiegom w okolicach oczodołu można uzyskać korzystny, ogólny skutek w postaci pozytywnego, całościowego odbioru naszej twarzy, którego nie osiągniemy, jeśli ograniczymy się przykładowo do operacji szyi i modelowania policzków.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po plastyce powiek dolnych:

  • pobyt w klinice: po zabiegu, jeszcze tego samego dnia, Pacjent będzie mógł wrócić do domu;
  • opatrunki: zazwyczaj po blefaroplastyce nie są zakładane opatrunki pooperacyjne, korzysta się z nich w przypadku problemów z domykaniem się powiek;
  • ograniczenia ruchowe: po zabiegu zalecamy oszczędny tryb życia i odpoczynek, w pozycji leżącej Pacjenci powinni mieć uniesioną głowę, po zabiegu nie wolno prowadzić samochodu, przez 2 tygodnie należy unikać schylania się, dźwigania i uprawiania sportów;
  • leki: zasadniczo pooperacyjnie nie stosuje się antybiotykoterapii, Pacjent – w razie potrzeby – przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, w przypadku niedomykania powiek zaleca się używanie kropli nawilżających oczy;
  • inne: w celu ochrony oka przed światłem, wiatrem oraz w celu ograniczenia mrużenia, przez pierwsze kilka dni po zabiegu, sugerujemy noszenie okularów przeciwsłonecznych, zaleca się też stosowanie okładów chłodzących w okolicach oczu, przez 3 miesiące po zabiegu nie wolno korzystać z sauny i solarium, nie wolno się także opalać, a oczy należy chronić przed słońcem;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Kandydat do operacji na dolnej powiece opisuje często swój problem jako tzw. „worki” pod oczami. Częściowo są one składową nieuchronnego procesu starzenia, są związane z obrzękiem, czyli nadmiernym nagromadzeniem się płynu. Czynniki predysponujące mogą być również dziedziczne. Wraz z wiekiem skóra w tej okolicy staje się znacząco cieńsza, okoliczne mięśnie słabną i powięzi ulegają rozciągnięciu, co powoduje, że poduszki tłuszczowe pod zmienioną skórą stają się bardziej widoczne.

Jeśli istnieje potrzeba korekcji zarówno powiek dolnych, jak i górnych, można te dwa zabiegi połączyć podczas jednej operacji. Proszę jednak pamiętać o tym, że w przypadku takiego rozszerzonego zabiegu proces rekonwalescencji będzie trwał nieco dłużej. Natomiast całościowy efekt odmłodzenia okolicy oczu będzie bardziej spektakularny.

Blizny nie powinny być widoczne, gdyż nacięcia wykonywane są w miejscach naturalnego zginania się skóry powiek bądź w okolicy linii rzęs. W takim przypadku ślad po nacięciu zostaje w bardzo naturalny sposób ukryty. Jeśli operacja wykonywana jest przez worek spojówkowy, to problem widocznych blizn w ogóle nie istnieje.

Niestety nie. W tym przypadku wchodzi w grę tylko chirurgiczne usunięcie zbędnej skóry. W celu poprawy wyglądu okolic oczodołu można skorzystać z wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Podczas konsultacji chirurg plastyczny wspólnie z Pacjentem ustali, jakie są najlepsze metody leczenia.

Nie jest to regułą. Po operacji profilaktycznie zalecamy korzystanie z chłodnych okładów. Oczywiście obrzęki mogą się pojawić. Z czasem jednak, przy właściwej pielęgnacji, zanikają.

W pierwszych dniach po operacji oko może sprawiać wrażenie „zmęczonego”, wykazuje nadwrażliwość na światło. Jednakże po ustąpieniu tych niedogodności Pacjent powinien widzieć lepiej, gdyż zwiększone zostaje jego pole widzenia, poprzez usunięcie nadmiaru skóry powieki.

Jest długotrwały. Jednakże istnieje ryzyko nawrotu nadmiaru tkanek, co może skutkować potrzebą wykonania powtórnej blefaroplastyki. Decyzję o zabiegu należy gruntownie przemyśleć, gdyż wtórna operacja w tym miejscu jest niezwykle trudna i wymagająca.

Zwykle rekonwalescencja po zabiegu trwa około 2 tygodnie i jest nieco dłuższa niż rekonwalescencja po plastyce powiek górnych. Po tym czasie będzie można spokojnie wrócić do pracy. Jeśli Pacjent wykonuje pracę fizyczną, to zalecamy dłuższy odpoczynek po operacji.

Osobom korygującym wzrok soczewkami kontaktowymi, na kilka dni po operacji, do czasu ustąpienia obrzęku, polecamy skorzystanie z okularów. Soczewki mogą dodatkowo podrażniać oczy.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

około 1 h

Znieczulenie 

ogólne (alternatywnie miejscowe)

Pobyt w klinice 

1 dzień

Zdjęcie szwów 

szwy niewchłanialne zdejmuje się w 7. dniu po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały, w pełni widoczny po kilku miesiącach

Przeciwwskazania 

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, zespół suchego oka, nieuregulowana choroba nadciśnienia tętniczego, jaskra, odwarstwienie siatkówki

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź