Odzyskaj młodzieńczy brzuch i zgrabną sylwetkę!

Plastyka brzucha o mniejszej rozległości – miniabdominoplastyka

Ponad rok temu urodziłam drugie dziecko. Mój brzuch nie powrócił do swoich dawnych kształtów i wielkości. Skóra na tej części ciała, w dolnej partii, delikatnie obwisa. Marzę o mniejszym i kształtniejszym brzuchu. Chcę, aby był płaski i jędrniejszy. Mimo, że nie należę do otyłych osób, to moja sylwetka z powodu nadmiernie rozciągniętych powłok brzusznych nie jest atrakcyjna. Obawiam się, że bez interwencji chirurgicznej nie mam szans na lepszy wygląd.

Plastyka dolnej części brzucha, zwana także miniabdominoplastyką, jest operacją modelowania ciała. Jej celem jest przywrócenie powłokom brzusznym, znajdującym się poniżej pępka, estetycznego i atrakcyjnego wyglądu. 

Szczegóły zabiegu

Zabieg dolnej plastyki brzucha rozpoczyna się od wykonania nacięcia, które przeprowadzane jest na wysokości linii włosów łonowych. Jest ono zdecydowanie krótsze od cięcia powstającego podczas tradycyjnej abdominoplastyki. Następny etap operacji obejmuje usunięcie fałdu skóry i tłuszczu z dolnej partii brzucha. W niektórych przypadkach po redukcji zbędnej tkanki przystępuje się do zespolenia dolnej części rozstępu mięśnia prostego brzucha. Po wymodelowaniu operowanych okolic chirurg plastyczny zszywa ze sobą krawędzie skóry. W większości sytuacji stosowane są szwy rozpuszczalne, których nie trzeba usuwać. Jeśli zastosowane będą klasyczne nici chirurgiczne, to zostaną one usunięte w ciągu kilku dni po operacji.

We współczesnej rzeczywistości, w świecie wielu możliwości i szerokiego stanu wiedzy, większość z nas przywiązuje wagę do zdrowego stylu życia. Właściwie się odżywiamy, regularnie ćwiczymy, chcemy być zdrowi i staramy się mieć zgrabną sylwetkę. Czasami jednak nasz wysiłek nie przynosi zadowalających efektów. Problem może dotyczyć także brzucha, który mimo utraty wagi i ćwiczeń nie będzie płaski i jędrny. To właśnie odchudzanie, mimo że zmniejsza obwód tułowia, często powoduje wiotczenie powłok brzusznych i obwisanie skóry. Ten problem może być skutecznie wyeliminowany przez zabieg chirurgiczny.

W zależności od rodzaju i stopnia niedoskonałości brzucha, stosuje się pełną, tradycyjną abdominoplastykę lub miniabdominoplastykę. Miniplastyka brzucha jest mniej rozległą wersją pełnej plastyki tego obszaru ciała. Wykonywana jest u Pacjentów, u których defekty estetyczne nie są bardzo rozległe i występują poniżej pępka. Zazwyczaj korzystają z niej osoby, które sporo schudły oraz Panie po urodzeniu dziecka, u których ciąża przyczyniła się nie tylko do zniekształcenia powłok brzusznych, ale i do rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jednakże miniabdominoplastyka nie jest polecana osobom ze znacznie obwisającym fałdem skóry.

Dolna plastyka brzucha może być wykonana tradycyjną techniką chirurgiczną oraz endoskopową. Metoda ta jest mniej inwazyjna i pozostawia za sobą mniejsze ślady, ale jej zakres operacyjny jest ograniczony. Rekomendowana jest gównie osobom młodym, szczuplejszym, które uskarżają się głównie na rozstęp mięśni brzucha.

Pierwsze efekty po plastyce brzucha widoczne są już po operacji. Pełen rezultat zabiegu będzie można ocenić po 3-6 miesiącach od jego wykonania. W efekcie i przy zapewnieniu właściwej rekonwalescencji brzuch zyskuje młodzieńczy i estetyczny wygląd, a jego skóra staje się napięta i jędrna. Miniabdominoplastyka umożliwia także usunięcie rozstępów znajdujących się na powierzchni skóry poniżej pępka.

Pacjent po plastyce brzucha, zarówno po pełnej, jak i ograniczonej do niższych partii powłok brzusznych, powinien wyjątkowo dbać o stałą masę ciała. Z tego powodu osobom planującym znaczną utratę masy ciała i kobietom rozważającym zajście w ciążę, zaleca się odsunięcie w czasie decyzji o korekcji brzucha.

Więcej informacji o pełnej plastyce brzucha znajdziecie Państwo w zakładce „Abdominoplastyka”.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po miniabdomioplastyce:

  • pobyt w klinice: po zabiegu Pacjent będzie przebywał w szpitalu 1 dobę;
  • opatrunki, odzież specjalna: podczas pierwszych 2-3 tygodni rekonwalescencji zaleca się noszenie odzieży uciskowej, zarówno w dzień, jak i w nocy;
  • ograniczenia ruchowe: przez 1-2 doby po zabiegu wskazane jest chodzenie w pozycji pochylonej, przez minimum 2 tygodnie po zabiegu nie wolno nosić ciężarów – także dzieci, nawet przez 3-4 tygodnie należy prowadzić oszczędny tryb życia, przez co najmniej przez 6 tygodni po operacji trzeba powstrzymać się od uprawiania sportu, a powrót do niego nie może jednak powodować żadnych dolegliwości;
  • leki: pooperacyjnie stosuje się antybiotykoterapię, Pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, silne leki przeciwbólowe należy stosować z dużą ostrożnością;
  • inne: przez minimum 2 tygodnie po operacji zalecamy lekkostrawną dietę, przez minimum 3 tygodnie po zabiegu zabronione jest palenie, spożywanie alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące po operacji Pacjenci nie mogą opalać się i korzystać z solarium, podczas późniejszych kąpieli słonecznych należy stosować preparaty ochronne z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Zasadniczo zabieg nie obejmuje korekcji lokalizacji pępka. Jeśli istnieje taka potrzeba, to w ramach miniabdominoplastyki, po usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, pępek jest przemieszczany nieznacznie ku górze.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań, szczególnie ta bardziej inwazyjna. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu każdy Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Zwykle wykonuje się niewielkie nacięcie, od 5 do 10 cm i jest ono zlokalizowane na linii włosów łonowych. W przeciwieństwie do śladów pozostających po pełnej plastyce brzucha, te nie będą rzucały się w oczy.

Tak, może być obrzęknięty i zasiniony. Są to typowe objawy występujące po zabiegach chirurgicznych i standardowo ustępują po 2-3 tygodniach.

Zabieg pozostawia krótką bliznę, którą bez problemu będzie można ukryć pod bielizną czy pod bikini. Tak się dzieje przy zastosowaniu standardowych metod operacyjnych. Po zabiegu wykonanym metodą endoskopową pozostają tylko 3 jednocentymetrowe nacięcia, które po odpowiednim zagojeniu trudno będzie odróżnić od otaczającej je skóry.

Po zabiegu Pacjent może doświadczać bólu o różnym nasileniu. Stopniowo ustępuje wraz z gojeniem się miejsca pooperacyjnego. Niektóre osoby mogą odczuwać uporczywe dolegliwości bólowe, które powodowane są podrażnieniem nerwów przez powstającą bliznę.

Bez indywidualnych konsultacji trudno ocenić stan Pacjenta. Otyłość może powodować wiotczenie i zwisanie skóry, nie tylko w dolnej partii brzucha. Tak więc w tym przypadku może zaistnieć potrzeba wykonania bardziej rozległej operacji. Jednakże przed plastyką brzucha doradzamy zrzucenie zbędnych kilogramów. Pacjenci z otyłością są bardziej narażeni na wystąpienie powikłań pooperacyjnych.

Tak, jeśli rekonwalescencja po cesarskim cięciu przebiegała prawidłowo. Jednakże proszę pamiętać, że temu zabiegowi można poddać się nie wcześniej niż 12 miesięcy po urodzeniu dziecka.

Z możliwości zabiegu z powodzeniem korzystają przedstawicielki płci pięknej, jak i mężczyźni.

Jeśli Pacjent ma grubszą warstwę tkanki tłuszczowej, to można rozważyć połączenie zabiegu z liposukcją. A pozyskane w ten sposób komórki tłuszczowe wykorzystać, po odpowiednim przygotowaniu, do wypełniania i modelowania innych obszarów ciała.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

1-2 h

Znieczulenie 

ogólne 

Pobyt w klinice 

1-2 doby

Zdjęcie szwów 

od około tygodnia po zabiegu do 14 dni

Efekt zabiegu 

długotrwałe, jednakże problem może powrócić w przypadku przybrania na wadze, dalszego chudnięcia bądź zajścia w ciążę

Przeciwwskazania 

nadmierna otyłość, ciąża, karmienie piersią, nieuregulowana cukrzyca bądź nadciśnienie, stany zapalne

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź