Misterna sztuka dla doskonałego ciała

Chirurgia plastyczna

Dzieje i rozwój chirurgii plastycznej

Znawcy dziedziny nie są zgodni co do początków chirurgii plastycznej. Jedni uważają, że można ich upatrywać już nawet w starożytności. Inni natomiast, że realne budowanie podstaw tej dziedziny miało miejsce w XIX wieku. W czasach starożytnych Indii żył medyk Acharya Sushruta, który uznawany jest nie tylko za ojca medycyny indyjskiej, ale także za pioniera chirurgii plastycznej. Powstało o nim i jego działalności sporo notek. Na podstawie swoich doświadczeń stworzył on dzieło o nazwie Sushruta Samhita, którego część uważana jest za najstarszy zbiór informacji o chirurgii plastycznej. Acharya Sushruta opisuje w nim zabiegi chirurgiczne, sposoby diagnozowania i leczenia wielu chorób, a także narzędzia, które wykorzystywał podczas operacji. Również starożytni Rzymianie i Grecy nie stronili od wykorzystywania możliwości medycyny w celach rekonstrukcyjnych. Rzymski uczony Aulus Cornelius Celsus w swoim opracowaniu encyklopedycznym o nazwie „O medycynie ksiąg VIII” (De medicina libri VIII) wspomina o stosowanych technikach rekonstrukcji nosa czy uszu, a także o procedurze pomniejszenia piersi. Kolejne setki lat nie wnoszą wiele w rozwój chirurgii plastycznej. Następne ważne kroki w tej dziedzinie zostały wykonane w XVI wieku przez bolońskiego chirurga Gaspara Tagliacozziego, który stworzył metodę korekcji nosa z wykorzystaniem płata skórnego pobranego z ramienia Pacjenta. Dochodząc do wspomnianego wcześniej XIX wieku należy przywołać osiągnięcia niemieckiego chirurga Johanna Friedricha Dieffenbacha, który nie tylko zajmował się tematem przeszczepów skóry, chirurgią twarzowo-szczękową, ale i plastyką nosa. Uznawany jest on za osobę, która jako pierwsza wykonała rynoplastykę z pobudek estetycznych. XIX wiek to także czas przeprowadzenia kolejnych pionierskich zabiegów, między innymi plastyki brzucha. Początki XX wieku, I i II Wojna Światowa pozostawiają po sobie wielkie zapotrzebowanie nie tylko na procedury medyczne ratujące życie, ale także techniki leczenia oparzeń i metody rekonstrukcyjne. W Polsce przełom XIX i XX wieku był okresem rozwoju chirurgii plastycznej. Za prekursora polskiej szkoły chirurgii plastycznej uznaje się lekarza Stanisława Michałka-Grodzkiego, który przyczynił się do powstania pierwszego w Polsce oddziału chirurgii plastycznej w szpitalu w Polanicy-Zdroju, w którym był dyrektorem. Kolejne lata XX wieku wiązały się z intensywnym rozwojem możliwości tej dziedziny medycyny. Wciąż rosnąca w społeczeństwie potrzeba dbania o siebie przyczynia się do ciągłego rozwoju chirurgii plastycznej we wszystkich jej obszarach.

Trochę inne spojrzenie na chirurgię plastyczną, czyli krótkie rozważania o sztuce

Czy chirurgia plastyczna to sztuka, a chirurg plastyczny to artysta? Zadając sobie to pytanie trudno na nie odpowiedzieć w sposób zwięzły i jednoznaczny. Przywołując chociażby jedną z wielu funkcji sztuki widzimy, że sztuka ma za zadanie dostarczyć jego odbiorcy między innymi doznań estetycznych, czyli niczego innego jak przyjemności wynikającej z podziwiania piękna. Podobnie celem chirurgii estetycznej (będącej gałęzią chirurgii plastycznej) jest uwypuklenie piękna, poprzez dążenie do zwiększenia walorów estetycznych operowanych obszarów ciała ludzkiego. Inną ze wspólnych funkcji sztuki i plastyki ciała jest funkcja terapeutyczna. Leczniczy charakter sztuki polega na oczyszczeniu, odblokowaniu niewypowiedzianych emocji i sposobności eksponowania myśli. Powszechne stają się określenia sztukoterapia, muzykoterapia czy filmoterapia, a ich możliwości coraz częściej wykorzystywane są przez terapeutów. Natomiast głównym celem chirurgii plastycznej jest leczenie ciała, jego niedoskonałości występujących pod różną postacią. Pośrednią funkcją tej dziedziny medycyny jest natomiast terapia umysłu, często zniewolonego przez wspomniane defekty ciała, brak akceptacji siebie i kompleksy. Umysł, który dzięki leczeniu ciała uzyskuje spokój, daje aprobatę nowej cielesności i otwiera człowieka na nowe doznania. W przypadku sztuki i chirurgii plastycznej warto także wspomnieć o ich funkcji integracyjnej. Polega ona na zintegrowaniu artysty z daną grupą społeczną, a Pacjenta często wcześniej wyobcowanego, a nawet wykluczonego z pewnych kręgów, na przybliżeniu do określonej zbiorowości.

Powracając natomiast do motywu piękna, można stwierdzić, że sztuka i chirurgia plastyczna stawiają go na piedestale. Wynika to z umiłowania harmonii, symetrii i wdzięku. Zarówno piękno wynikające z doznań artystycznych, jak piękno cielesne mają na celu wywołanie przyjemnych wrażeń i pozytywnego myślenia. I choć sztuka nie zawsze ma na celu uwypuklenie piękna, to jednak w głównej mierze się na nim koncentruje.

Gdy zastanawiamy się, co powinno cechować artystę, to przychodzą nam na myśl następujące określenia, takie jak wrażliwość, talent, wyobraźnia, zrozumienie drugiego człowieka, cierpliwość czy kreatywność. Ceniony chirurg plastyczny kojarzy nam się z człowiekiem uzdolnionym, z osobą o dużej wyobraźni przestrzennej i wyjątkowym poczuciu smaku, która jest empatyczna i wrażliwa na piękno. Cechy określające te dwie postaci będą się wzajemnie przenikały i krążyły wokół podobnych wartości. Bez nich ani artysta, ani chirurg plastyczny nie będzie mógł osiągnąć celu, do którego dąży.

Reasumując, sztuka i chirurgia plastyczna mają wiele cech wspólnych, oparte są na podobnych podstawach wypływających z poczucia piękna i potrzeby doznań estetycznych i a ich przedstawiciele dążą do stworzenia dzieła według własnych koncepcji, ale i na potrzeby innych. Wspomniana dziedzina medycyny ma zatem prawo kojarzyć się ze sztuką, a chirurg plastyczny z artystą. Zważywszy także na nieokreślone granice definicji sztuki, sami możemy zdecydować co do niej zaliczyć, a co nie zwiększy jej bogactwa. Pewne jest to, że te dwie dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego, tak samo jak ich przedstawiciele. Dzięki zrozumieniu piękna i wrażliwości na nie chirurg plastyczny jest w stanie uwypuklić atrakcyjność poszczególnych części ciała, wyrzeźbić je, tak aby były estetyczne i powabne.

Co może nam zaoferować współczesna chirurgia plastyczna i jej gałąź – chirurgia estetyczna?

Korzenie chirurgii plastycznej wyrastają z chirurgii rekonstrukcyjnej, która jest dziedziną obszerną i zajmuje się leczeniem polegającym na wykonaniu operacji o różnym zakresie i skomplikowaniu. Zadaniem chirurgii plastycznej jest leczenie niedoskonałości ciała kształtujących się na etapie życia płodowego, czyli wad wrodzonych oraz defektów ciała powstających w ciągu życia na skutek chorób, kontuzji, niewłaściwej pielęgnacji i ochrony skóry oraz spowodowanych naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie, których skutkiem jest starzenie się. I choć większości z nas kojarzy się ona głównie z powiększeniem piersi, korekcją odstających małżowin usznych czy liftingiem twarzy, to oferuje znacznie więcej niż zabiegi z obszaru chirurgii estetycznej, ale także obejmuje wymagające i skomplikowane operacje rekonstrukcyjne, uzupełnianie ubytków tkanek i leczenie poważniejszych oparzeń.

W naszej klinice można wykonać szereg procedur medycznych uwypuklających piękno, przywracających sprawność czy odbudowujących braki tkankowe wielu obszarów ciała. W obrębie klatki piersiowej specjalizujemy się w chirurgii plastycznej piersi. Obok cieszących się dużym zainteresowaniem operacji powiększania biustu, oferujemy rekonstrukcję tych gruczołów lub ich części utraconych na skutek choroby nowotworowej. Mamy w tym spore doświadczenie. To właśnie w naszej klinice można skorzystać z nowatorskiej metody dzielenia piersi, czyli rekonstrukcji utraconego po mastektomii gruczołu z wykorzystaniem tkanek piersi sąsiadującej. Zajmujemy się pomniejszaniem biustu i redukcją przerostu męskich gruczołów piersiowych. W obrębie twarzy, która jest wizytówką każdego z nas, wykonujemy wiele zabiegów przywracających skórze utraconą elastyczność i blask, uwypuklających piękno i korygujących niedoskonałości w budowie poszczególnych jej elementów. W naszym ośrodku specjalizujemy się w plastyce nosa, wykonujemy również często pełne spektrum procedur z zakresu liftingu twarzy, czoła i brwi, z plastyki uszu i powiek. Zajmujemy się też modelowaniem sylwetki i poszczególnych jej obszarów. Przeprowadzamy liposukcję, plastykę brzucha, łydek, ramion, ud i korekcję powłok brzusznych po znacznej utracie masy ciała. Przywracamy także sprawność dłoniom ograniczoną symptomami chorób występujących w ich obszarze oraz dbamy o ich piękno.

Codziennością naszej kliniki są operacje pionierskie, które pozwalają spojrzeć poza obecnie znany horyzont możliwości chirurgii plastycznej. Terapie nowatorskie i procedury innowacyjne są jednak zawsze proponowane wyłącznie jako alternatywa dla sprawdzonych schematów leczenia. Osoby zainteresowane wykorzystaniem niestandardowych metod terapeutycznych, otrzymują o nich pełne informacje, tak aby świadomie mogły podjąć decyzję o ich wdrożeniu we własne leczenie. Procedury pionierskie, przed ich zastosowaniem, są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, tak aby nie zwiększały ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych, w porównaniu ze sprawdzonymi metodami leczenia. Bezpieczeństwo Pacjentów jest bowiem stawiane przez nas na pierwszym miejscu.

Każda Pacjentka i Pacjent są dla nas oddzielną historią i z każdym współpracujemy na podstawie indywidualnych potrzeb. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Pacjentów wykorzystując nasze szerokie możliwości leczenia, bogate doświadczenie i wiedzę. Z oferowanych przez nas zabiegów skorzystały tysiące osób z kraju i zagranicy. Dla dobra Pacjenta i własnego rozwoju nieustanie pracujemy nad ulepszaniem naszego warsztatu pracy.

Zapraszamy Panie i Panów do zapoznania się ze szczegółami oferowanych przez nas zabiegów, na konsultację oraz do skorzystania z naszego doświadczenia i usług w obszarze chirurgii plastycznej.