Odzyskaj pogodną twarz i jej naturalne piękno!

Lifting czoła wraz z podniesieniem brwi

Moja twarz wygląda na bardzo zmęczoną. Przez wiele lat wyrażała wiele emocji. Marszczyłam brwi i mrużyłam oczy. Wraz z naturalnym procesem starzenia, doprowadziło to do powstania poziomych zmarszczek wzdłuż czoła i pionowej, głębokiej zmarszczki pomiędzy brwiami (lwia zmarszczka). Moje brwi opuściły się, a nad górnymi powiekami pojawiły się zbędne fałdy skóry. Mimo, że wewnętrznie jestem uśmiechnięta, moja twarz teraz tego nie wyraża, gdyż utraciła naturalne piękno.

Lifting czoła jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest poprawa wyglądu czoła poprzez wygładzenie, a nawet wyeliminowanie części zmarszczek, zwiększenie napięcia skóry w tym obszarze, co nadaje jej młodszego wyglądu i jędrności. Ważnym etapem tego zabiegu jest zmniejszenie poprzecznych fałdów skóry czoła i podniesienie opadających brwi, które są obciążeniem dla powiek górnych. 

Szczegóły zabiegu

Lifting czoła – określany także jako lift twarzy w jej górnej 1/3 części – polega na podniesieniu czoła, poprzez równomierne naciągnięcie skóry i usunięciu jej nadmiaru. Jednocześnie naciąga się mięśnie czoła i podnosi nisko położone brwi. Jeśli istnieje taka potrzeba, usuwana jest część lub całość mięśnia, który powoduje marszczenie brwi i powstanie fałdów poziomych skóry. Jednakże ta rozszerzona procedura zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań.

W klasycznej operacji cięcie chirurgiczne ma swój początek i koniec nad uszami, biegnie w górnej części głowy, na linii z owłosioną skórą, w taki sposób, aby w efekcie zabiegu blizna była dobrze ukryta i nie rzucała się w oczy. Modyfikacje tej techniki uwzględniają umiejscowienie cięć wzdłuż linii włosów na czole. Obecnie często stosowana jest technika endoskopowa z wykorzystaniem krótkich nacięć w obrębie skóry owłosionej głowy i z zastosowaniem specjalistycznych kotwiczek. W miejscu nacięć chirurg plastyczny zakłada drobne szwy, tak aby po wygojeniu ran ślad po operacji był prawie niezauważalny.

Wyraz twarzy zależy od kształtu i pozycji brwi i ust. Możemy o tym nie wiedzieć, ale podświadomie oceniamy ich kształt i położenie, przypisując danej osobie taki, a nie inny nastrój. Zmiana pozycji brwi może znacząco odmienić cały wyraz twarzy. Przykładowo te nisko osadzone ponad oczami sugerują zmęczenie i smutek. Brwi, które są marszczone w kierunku górnej części nosa świadczą o złości i niezadowoleniu. Właściwie położone i lekko podniesione brwi są natomiast kojarzone z pogodą ducha. Dlatego korekcja nieprawidłowego położenia opadniętych brwi zmienia nie tylko wygląd twarzy, ale także ma wpływ na odbiór nas przez innych, co przekłada się na nasz lepszy komfort życia społecznego.

W zależności od nasilenia objawów starzenia i potrzeb Pacjenta, lifting czoła może być połączony z innymi zabiegami, np.: z plastyką powiek górnych czy dolnych (blefaroplastyką), przeszczepem tłuszczu (lipofillingiem) lub PRP (osoczem bogatopłytkowym) czy wręcz z liftingiem twarzy i szyi.

Lifting zapewnia naturalny efekt, indywidulana charakterystyka twarzy zostaje zachowana, a czoło zyskuje bardziej atrakcyjny wygląd. Po plastyce czoła skóra tej części twarzy staje się bardziej napięta, a zmarszczki są mniej widoczne. Brwi nie sprawiają już wrażenia opadających i ociężałych, oczy są bardziej widoczne i dzięki temu atrakcyjniejsze. Spłyceniu ulegają także zmarszczki skroniowe. W rezultacie twarz wydaje się bardziej pogodna i nabiera młodzieńczego wyglądu. Jednakże należy pamiętać, że sam lifting czoła nie zagwarantuje pełnej rewitalizacji twarzy, która w swojej środkowej i dolnej części starzeje się szybciej niż samo czoło. Połączenie zatem liftingu czoła z innymi zabiegami w obrębie twarzy, daje bardziej spektakularny, całościowy efekt odmłodzenia.

Pierwsze zauważalne efekty po liftingu czoła i podniesieniu brwi można obserwować po 2-4 tygodniach od zabiegu. To czas potrzebny na zanik ewentualnego zasinienia i opuchlizny, a także okres potrzebny do częściowej regeneracji skóry. 

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po liftingu czoła z podniesieniem brwi:

  • pobyt w klinice: po operacji wykonywanej w znieczuleniu ogólnym Pacjent pozostaje w szpitalu przez 1-2 doby;
  • ograniczenia ruchowe: do czasu ustąpienia obrzęku i zasinień zaleca się oszczędny tryb życia oraz ograniczenie ruchów czoła;
  • opatrunki i odzież ochronna: przez 2 tygodnie po zabiegu Pacjenci noszą specjalną, elastyczną opaskę na czole;
  • leki: zasadniczo pooperacyjnie nie stosuje się antybiotykoterapii, Pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
  • inne: zaleca się noszenie ubrań rozpinanych, do czasu zakończenia procesu gojenia nie wolno palić papierosów, przebywać w towarzystwie osób palących, nie wolno też spożywać alkoholu i napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące należy unikać kąpieli słonecznych i solarium;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Lifting czoła polecamy osobom, które nadmiernie marszczą tę część twarzy, co prowadzi do wytworzenia głębokich bruzd oraz do zwiotczenia i opadania tkanek. Celem podniesienia brwi jest umiejscowienie ich w odpowiedniej odległości od oka, a także odciążenie powiek górnych.

W tradycyjnych technikach operacyjnych, lifting czoła wymagał wykonania sporego nacięcia. Było ono wykonywane w górnej części czoła, w obszarze owłosionej skóry głowy. Dostępne obecnie techniki umożliwiają zastosowanie krótkich i dobrze ukrytych nacięć na skórze. Przy odpowiedniej pielęgnacji i właściwym wygojeniu się rany, blizna nie powinna być widoczna.

Proszę się nie obawiać. Efekt zabiegu jest naturalny. Celem tej procedury nie jest unieruchomienie czoła, a przywrócenie mu dawnego piękna. Nadal będzie ono ruchome i będzie można z niego wyczytać wiele emocji.

Zazwyczaj już po 10-14 dniach czoło wygląda wystarczająco dobrze i bez skrępowania można pójść do pracy.

Wszystko zależy od nasilenia efektów starzenia w tej części twarzy. Jeśli zmarszczki na czole nie są bardzo liczne, a pionowa bruzda pomiędzy brwiami nie jest głęboka, to polecamy skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej: wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym czy z dobrodziejstwa toksyny botulinowej.

Wszystko zależy od zmian w obrębie twarzy i celu, który Pacjent chciałby osiągnąć. Zawsze można zastanowić się nad połączeniem liftu czoła z mniej inwazyjnymi, niechirurgicznymi metodami odmładzania. A po wygojeniu się ran po operacji czoła, można poddać się kolejnemu zabiegowi chirurgicznemu w obrębie twarzy – oczywiście jeśli istnieje taka potrzeba.

Wszystko zależy od nasilenia problemów z powiekami górnymi. Podniesienie brwi ma duży wpływ na wygląd powiek górnych. Przy mało opadających powiekach, korekcja położenia brwi powoduje podniesienie również i samych powiek. Czasami jednak plastyka powiek jest konieczna, mimo właściwie wykonanego liftingu czoła i podniesienia brwi.

Rezultaty zabiegu są długotrwałe. Jednakże należy pamiętać, że twarz, w tym czoło, jest okolicą ciała, poprzez którą w znacznym stopniu wyrażamy emocje. Nadmierne używanie mięśni mimicznych po operacji oraz naturalne procesy starzenia będą miały dalszy wpływ na wygląd czoła w dłuższej perspektywie czasu.

Jeśli Pacjent ma wskazania do wykonania takiego zabiegu i jest ogólnie zdrowy, to sam wiek nie stanowi bezwzględnego przeciwskazania.

Jak najbardziej można te zabiegi wykonać jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że cała twarz będzie wtedy obolała i dłuższy będzie czas rekonwalescencji. Ostatecznie jednak cały dyskomfort minie, a efekty operacji będą bardziej spektakularne ze względu na szerszy obszar zrewitalizowanej twarzy.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

2-3 h

Znieczulenie 

ogólne lub miejscowe

Pobyt w klinice 

1-2 doby

Zdjęcie szwów 

w 8.-10. dniu po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały, w pełni widoczny po 2-3 miesiącach

Przeciwwskazania

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, epilepsja, niektóre choroby skóry

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź