Odzyskaj naturalne piękno i młodzieńczą twarz z dawnych lat!

Lifting twarzy

Bardzo lubiłam swoją młodzieńczą twarz pełną energii. Niestety z biegiem lat straciła ona piękne rysy i koloryt. Oznaki upływu czasu są na niej teraz łatwo zauważalne. Pojawiły się liczne zmarszczki, bruzdy wokół oczu i ust, a także na czole. Skóra nie jest już taka elastyczna, nie potrafi oprzeć się sile grawitacji, zaczyna obwisać i gromadzić się w dolnych partiach twarzy. Skóra szyi również staje się sukcesywnie zwisająca.

Lifting twarzy – facelift – jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest całościowa korekcja wyglądu twarzy i szyi, a w szczególności konturu, owalu i wolumetrii tej okolicy ciała, która zatraciła piękny i naturalny wygląd wraz z utratą elastyczności swych powłok, pojawieniem się zmian w strukturze skóry, tkanki podskórnej, powięzi, poduszek tłuszczowych i w układzie kości.

Szczegóły zabiegu

Facelift polega na podniesieniu skóry twarzy i szyi poprzez kompleksową wolumetryczną korekcję konturu 2/3 dolnej części twarzy i szyi, wraz z przesunięciem głębiej położonych struktur (lifting SMAS) w odpowiednim kierunku, najczęściej do góry i ku tyłowi. Skóra pokrywająca twarz zostaje naciągnięta wraz z usunięciem jej nadmiaru. Dzięki zastosowaniu liftingu SMAS uzyskujemy bardziej naturalny, spektakularny i długotrwały efekt. Cięcie chirurgiczne zostaje zaprojektowane w owłosionej części w okolicach skroni, kierowane jest następnie w dół, przy granicy małżowiny usznej, obok płatka ucha i ostatecznie zostaje ukryte za małżowiną uszną. W miejscu nacięć, chirurg plastyczny zakłada drobne szwy, tak aby ślad po operacji był prawie niezauważalny.

Utrata młodzieńczego wyglądu, owalu i kształtu twarzy może być spowodowana wieloma czynnikami niezależnymi od nas, na które jesteśmy narażeni w trakcie życia, takimi jak grawitacja i promieniowanie ultrafioletowe, lecz również czynnikami zależnymi od nas samych, np.: nadmiernym stresem, częstym opalaniem się lub paleniem papierosów. Skłonność do szybszego starzenia się powłok ciała, w tym twarzy i szyi, może być również dziedziczna. Zmiany w obrębie twarzy są wielowymiarowe i sprowadzają się do zwiotczenia skóry, zaniku tkanki tłuszczowej, rozciągnięcia powięzi czy atrofii kości. Odzwierciedleniem tych procesów są zmarszczki na skórze, bruzdy, zmiana konturu całej twarzy w obrębie skroni, czoła, policzków, okolicy żuchwy czy wiotkość samej szyi.

Sutki starzenia nie muszą jednak spędzać nam snu z powiek. Te w obrębie twarzy i szyi znacząco zniweluje facelift – określany także jako lift twarzy i szyi – który skutkuje całościowo bardziej młodzieńczym i wypoczętym wyglądem okolicy utożsamianej z uzewnętrznieniem naszej osobowości i atrakcyjności. Skóra sprawia wrażenie bardziej napiętej poprzez mniej widoczne i spłycone zmarszczki. Efekt tej rewitalizacji jest naturalny, a indywidulana charakterystyka twarzy zostaje zachowana, a buzia jednocześnie staje się bardziej atrakcyjna.

Klasyczny lifting twarzy i szyi nie jest jednak zabiegiem, podczas którego korygowane są wszystkie obszary buzi – sam w swoim wyłącznym zakresie nie obejmuje plastyki powiek górnych oraz dolnych i podniesienia brwi. Planując zatem efektowne odmłodzenie twarzy, warto pomyśleć o kompleksowej rewitalizacji. Facelift, przywracając piękno dolnej i środkowej części twarzy oraz szyi, może jednocześnie być wzbogacony również o korekcję niedoskonałości estetycznych w okolicach oczu. Dlatego podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym warto skupić się raczej nad utworzeniem całościowego planu leczenia twarzy, dopasowanego indywidualnie do potrzeb danego Pacjenta, zamiast na rozpatrywaniu wyłącznie samego faceliftingu. W celu uzyskania całościowego korzystnego efektu, lifting twarzy oraz szyi może być połączony z szerokim panelem zabiegów dodatkowych, jakimi są np.: plastyka powiek górnych czy dolnych (blefaroplastyka), przeszczep tłuszczu (lipofilling) lub PRP (osocze bogatopłytkowe).

Kompleksowa rewitalizacja, dobrze zaplanowana i przeprowadzona, w pełniejszy sposób przyczyni się do odzyskania piękna i blasku młodzieńczej twarzy.

Przygotowanie do zabiegu

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po liftingu twarzy i szyi:

  • pobyt w klinice: po operacji Pacjent będzie przebywał w szpitalu przez 1-2 doby;
  • opatrunki i odzież specjalna: do czasu wizyty kontrolnej należy nosić opatrunek uciskowy;
  • ograniczenia ruchowe: przez pierwsze 24 godziny po zabiegu zaleca się ograniczenie ruchów głowy i rozmów, nie należy wstawać i chodzić, natomiast w czasie snu głowa powinna być lekko uniesiona, przez minimum 2-3 tygodnie po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia, nie należy się schylać, dźwigać, a także nie wolno uprawiać sportów;
  • leki: Pacjent zobowiązany jest do przyjmowania leków uzgodnionych z lekarzem, nie wolno stosować aspiryny oraz innych preparatów powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
  • inne: zalecana jest dieta lekkostrawna bez produktów trudnych do pogryzienia, przez 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z solarium sauny oraz zażywania kąpieli słonecznych, zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: po zabiegu Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Nowoczesne techniki faceliftingu uwzględniają indywidualną charakterystykę rysów twarzy, której zachowanie powinno oczywiście współistnieć ze znaczącym odmłodzeniem konturu twarzy. Rezultat zabiegu powinien więc być naturalny.

Zazwyczaj już po 3 tygodniach jest taka możliwość. Proszę pamiętać, że w tym czasie, skóra twarzy będzie się regenerowała i będzie wymagała specjalnej pielęgnacji i ochrony.

Pierwsze oznaki starzenia można niwelować mniej inwazyjnymi metodami – zabiegami z obszaru medycyny estetycznej. Procedury chirurgiczne polecamy Pacjentom, u których zmiany w obrębie twarzy są poważniejsze i nie można ich już usunąć w inny sposób. Właściwa pielęgnacja twarzy, wspomagana zabiegami medycyny estetycznej, spowoduje przesuniecie momentu, w którym nasza twarz będzie potrzebowała interwencji chirurga plastycznego.

Rezultaty zabiegu są długotrwałe. Jednakże należy pamiętać, że nie da się zatrzymać procesu starzenia, któremu podlega także nasza buzia. Lifting twarzy jest zabiegiem, który po latach można powtórzyć.

Wszystkie wspomniane niedogodności są standardowymi elementami zabiegów chirurgicznych i z czasem mijają. Każdy Pacjent jest u nas pod dobrą opieką i każdemu zapewniamy właściwą rekonwalescencję, tak aby ograniczyć jego poczucie dyskomfortu.

Dokładamy wszelkich starań, aby po operacji twarz wyglądała jak najmłodziej. Żaden jednak zabieg nie zmieni naszego oblicza w nastoletnie. Trafnym stwierdzeniem będzie, że po zabiegu można zyskać atrakcyjną twarz o młodzieńczym i świeżym wyglądzie.

Oczywiście, że nie! Każda twarz zarówno kobieca, jak i męska podlega procesom starzenia i każda z nich może ponownie wyglądać atrakcyjnie. Statystycznie jednak mniej mężczyzn poddaje się takim zabiegom, mimo że mogą uzyskać równie spektakularne zmiany w wyglądzie kształtu twarzy.

Tego rodzaju zabieg nie wymaga wykonania nacięć w centralnej części twarzy. Blizny po niewielkich nacięciach znajdują się w obrębie skóry owłosionej i za uchem. Tak więc, będą dobrze ukryte i nie powinny rzucać się w oczy.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tego zabiegu Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Oczywiście, że tak. Zwykle Pacjenci korzystają powtórnie z tego zabiegu po 5-10 latach. Jednak nie jest to regułą i nie każdy decyduje się na ten krok, gdyż nie zawsze istnieje taka potrzeba.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

2-3 h

Znieczulenie 

ogólne lub miejscowe

Pobyt w klinice 

1-2 doby

Zdjęcie szwów 

w 5., 9.-10. dzień po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały – w pełni widoczny po 5-6 miesiącach

Przeciwwskazania

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, epilepsja, niektóre choroby skóry

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź