Zyskaj zachwycające i kształtne nogi

Wszczepienie implantów łydek

Systematycznie dbam o swoją kondycję fizyczną, dużo jeżdżę na rowerze. Prawidłowo się odżywiam. Mam wysportowaną sylwetkę, a treningi prowadzę niemal codziennie. Jestem trenerem personalnym. Chcę motywować i być dobrym przykładem dla innych. Nad swoim ciałem pracowałem długie miesiące i kosztowało mnie to sporo wysiłku. Nie udało mi się jednak wypracować odpowiedniego kształtu łydek, które zdecydowanie nie pasują do mojej rzeźby. Mięśnie wydają się prawie nie reagować na wszelkie zastosowane ćwiczenia.

Celem plastyki łydek jest poprawienie kształtu tej części kończyny dolnej, odpowiednie jej uformowanie, podkreślenie masy mięśniowej (u mężczyzn) i odpowiednia symetryzacja i wysmuklenie (u kobiet).

Szczegóły zabiegu

Zabieg polega na wykonaniu nacięcia długości 5-7 cm pod kolanem Pacjenta. Po skrupulatnym przygotowaniu odpowiedniej kieszeni na implant wprowadza się jedną lub dwie protezy. Po ich odpowiednim umieszczeniu i precyzyjnym ukształtowaniu, tkanki zszywane są warstwowo z wykorzystaniem rozpuszczalnych lub standardowych nici chirurgicznych.

O atrakcyjności fizycznej i kanonach piękna napisano i powiedziano już wiele. Chcąc nie chcąc, przyglądamy się innym osobom i podświadomie oceniamy ich wygląd. Zwracamy uwagę na twarz, dłonie, klatkę piersiową, a także na nogi. Kobietom podobają się wysportowane, odpowiednio wyrzeźbione męskie uda i umięśnione łydki. Mężczyźni natomiast zwracają uwagę na szczupłe, smukłe i długie nogi płci pięknej. Przeprowadzono wiele badań, których celem było określenie wzorca łydek idealnych, perfekcyjnych po względem zarówno kształtu, jak i właściwych proporcji. Kobieca kończyna dolna uznawana jest za atrakcyjną, gdy udo, kolano i kostka tworzą tworzą linię prostą, a łydka od wewnętrznej strony ma nieznaczny, ale dobrze zarysowany łuk. Męska łydka powinna być masywniejsza u góry i mocniej umięśniona.

Wygląd nogi w dolnej jej części pod kolanami można poprawić zarówno poprzez regularne ćwiczenia, jak i zabiegi chirurgiczne. Na operację, a właściwie wszczepienie implantów, Pacjenci decydują się głównie ze względów estetycznych, gdy są niezadowoleni z wielkości i asymetrii łydek, bądź gdy cierpią z powodu deformacji nabytej w wyniku choroby czy wypadku.

Implanty łydek mają bardzo naturalną budowę i występują w wielu rozmiarach i kształtach. Są dobierane indywidualnie, tak aby z pozostałymi częściami kończyny stanowiły harmonijną całość i podkreślały atuty nóg, zarówno kobiecych, jak i męskich. To mężczyźni stanowią większą grupę Pacjentów korzystających z dobrodziejstwa plastyki łydek.

Protezy występują w formie anatomicznej lub wrzecionowatej. Anatomiczne implanty mają asymetryczny kształt i są szersze w swojej górnej części. Wszczepione wyglądają jak właściwie ukształtowany mięsień wypracowany odpowiednimi ćwiczeniami. Najczęściej korzystają z nich właśnie mężczyźni. Drugim rodzajem popularnych implantów są protezy wrzecionowate, które są symetryczne i cieńsze od implantów anatomicznych. Są one stosowane zazwyczaj u kobiet, których marzeniem jest wysmuklenie łydek. Wykorzystywane są także u Pacjentów z ubytkami tkanek w obszarze nóg i doskonale sprawdzają się w kształtowaniu dolnej, jak i środkowej części łydki.

W zależności od założonego celu operacji implanty można umieścić po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie łydki lub po obu stronach jednocześnie. Protezy wykonywane są z silikonu, z różnych jego form. Najczęściej wykorzystywane są implanty ze stałego silikonu, bądź też wypełnione żelem silikonowym. Protezy umieszcza się pod skórą, tuż pod powięzią lub w obrębie mięśnia łydki. Pierwsza technika usytuowania implantu jest mniej inwazyjna, a co za tym idzie, szybciej przebiega proces rekonwalescencji. Jednakże w tej sytuacji istnieje większe prawdopodobieństwo niechcianego przemieszczenia się protezy. Wszczepienie implantu pod mięsień jest bardziej złożoną procedurą, gdyż wymaga wykonania głębszych i precyzyjniejszych nacięć. Po operacji Pacjent dłużej dochodzi do siebie, ale implant jest bezpieczniej umieszczony w mięśniu i ostateczny rezultat estetyczny operacji jest korzystniejszy.

Efekt plastyki łydek widoczny jest już po zabiegu. Jednak operowane miejsca będą po nim obrzęknięte, zaczerwienione, mogą pojawić się zasinienia. Niedogodności te powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni od wykonania operacji. Będzie to dobry moment na oszacowanie końcowego efektu przeprowadzonej interwencji chirurgicznej.

Łydki po zabiegu wyglądają bardzo naturalnie, a ich kształt zależy od rodzaju wybranego implantu. Kobieca łydka staje się symetryczna i smukła. Mężczyźni natomiast zyskują łydkę solidniej zbudowaną od góry, która wygląda jak właściwie i naturalnie ukształtowany mięsień.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji PRZEWODNIK.

Zalecenia po wszczepieniu implantów łydek:

  • pobyt w klinice: Pacjent pozostaje 1 lub 2 dni w szpitalu;
  • opatrunki: nie należy moczyć opatrunku, a pierwszy prysznic można wziąć już po jego ściągnięciu, po operacji zaleca się noszenie podkolanówek uciskowych;
  • ograniczenia ruchowe: Pacjent powinien jak najczęściej leżeć z uniesionymi nogami, ale zalecane jest też spacerowanie, przez co najmniej 3 tygodnie należy wyjątkowo dbać i oszczędzać nogi – nie nadwyrężać ich, a przez około 5-6 tygodni unikać wykonywania ciężkiej pracy;
  • leki: Pacjent może przyjmować leki tylko uzgodnione z lekarzem, zalecana jest antybiotykoterapia, nie wolno także stosować aspiryny oraz innych leków powodujących zaburzenia krzepliwości krwi;
  • inne: przez co najmniej 3 tygodnie po operacji nie wolno pić alkoholu, palić papierosów i spożywać napojów zawierających kofeinę, przez 3 miesiące obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny i opalania się, zaleca się stosowanie kremu z wysokim filtrem UV;
  • wizyty kontrolne: Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone indywidualnie z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Do kształtowania łydek doskonale nadaje się także własna tkanka tłuszczowa, którą można usunąć z tych miejsc naszego ciała, w których występuje ona w nadmiarze. Odpowiednio oczyszczoną i przygotowaną przeszczepia się w tę część kończyny dolnej. Jednakże transfer tłuszczu stosuje się wtedy, gdy łydki nie wymagają sporego powiększenia. Zdarza się także, że w celu osiągnięcia lepszych efektów, wszczepienie implantów łączy się z lipofilingiem.

Nacięcie wykonywane jest w naturalnym zgięciu skóry. Przy prawidłowym gojeniu ślad po operacji nie powinien być widoczny i trudno go będzie odróżnić od okalającej go tkanki. Proszę pamiętać także o właściwej pielęgnacji tego miejsca, stosowaniu zaleconych preparatów wspomagających leczenie blizn, które powodują ich blednięcie i zmniejszają ryzyko tworzenia się przerostów.

Implanty wykonane są ze sprawdzonych i tolerowanych przez organizm materiałów i uznaje się je za bezpieczne. Ponadto protezy w żaden sposób nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie kończyn dolnych.

Nie będę ukrywał, że może dojść do pęknięcia protezy. Zdarza się to niezwykle rzadko. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza i skonsultować z nim dalsze postępowanie.

Dolegliwości bólowe po zabiegu nie występują dłużej niż 5-7 dni. Ich stopień nasilenia nie powinien przekroczyć poziomu umiarkowanego. W razie pojawienia się bólu intensywniejszego i bardziej rozciągniętego w czasie, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Można powiedzieć, że rezultat operacji jest długotrwały. Implanty z czasem mogą przemieścić się czy ulec częściowemu naturalnemu zużyciu. W celu utrzymania pierwotnego efektu zabiegu będzie trzeba go powtórzyć.

Nie widzę żadnych przeciwwskazań. Oczywiście warunkiem do ich przystąpienia jest zakończenie rekonwalescencji. Do 6-8 tygodni od wykonania zabiegu nogi nie powinny być nadwyrężane, a późniejsze czynności nie mogą sprawiać bólu w tej części ciała. Jednakże z bardzo intensywnymi ćwiczeniami należałoby wstrzymać się nawet do 2 miesięcy, a przed ich podjęciem skonsultować się z lekarzem.

Do pracy będzie można wrócić najwcześniej po 2 tygodniach od wykonania zabiegu. Podczas wizyty kontrolnej lekarz prowadzący oceni, czy rekonwalescencja przebiega prawidłowo i czy Pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków zawodowych.

Każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla zabiegu każdy Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

1,5-2 h

Znieczulenie 

ogólne

Pobyt w klinice 

1-2 dni 

Zdjęcie szwów 

7-10 dni po zabiegu

Efekt zabiegu 

długotrwały

Przeciwwskazania 

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, żylaki podudzi, infekcje skóry kończyn dolnych

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź