Odzyskaj dawny komfort widzenia

Korekcja odwiniętej powieki (ektropionu)

Nie mogę poradzić sobie z bolącym okiem. Jest ono podrażnione i często łzawi. Przyczyną tych dolegliwości jest nieprawidłowe ułożenie powieki dolnej, która jakiś czas temu zaczęła odstawać od gałki ocznej. Stan ten pogłębia się przynosząc ze sobą coraz więcej dolegliwości. Pielęgnuję regularnie podrażnione oko, ale przypadłości wciąż powracają. Z powodu tego dyskomfortu codzienne funkcjonowanie jest dla mnie niezwykle trudne. Chciałabym widzieć prawidłowo i nie odczuwać nigdy więcej tych dolegliwości.

Korekcja odwiniętych powiek (ektropionu) jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest przywrócenie prawidłowego ustawienia powieki, tak aby przylegała ona do gałki ocznej, prawidłowo z nią współpracowała i chroniła przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Szczegóły zabiegu

Podczas chirurgicznej korekcji odwiniętych powiek chirurg plastyczny może korzystać z szeregu metod operacyjnych. Ich wybór zależy od miejsca występowania dysfunkcji, stopnia jej nasilenia oraz przyczyny powstania. Zwykle operacja polega na usunięciu części powieki (mięśnia, spojówki, tarczki i skóry). Leczenie ektropionu bliznowatego będzie wymagało uwolnienia blizn i przeszczepu skóry. Wywinięcie powieki po porażeniu twarzy może natomiast wiązać się z wykonaniem większej liczby bardziej skomplikowanych procedur chirurgicznych.

Po operacji konieczne jest założenie szwów. Do tego celu wykorzystuje się bardzo cienkie nici chirurgiczne, które ściągane są po 1 tygodniu od ich założenia. Alternatywnie, mogą być założone szwy rozpuszczalne, które w procesie gojenia zanikają i nie ma potrzeby ich wyciągania.

Odwinięcie powieki jest schorzeniem, które częściej dotyczy powieki dolnej, niż górnej. Odchylenie może pojawić się na całej jej długości lub tylko fragmentarycznie: na środku, z boku lub przyśrodkowo. Skutkiem tych nieprawidłowości jest zaburzona ochrona gałki ocznej, która w takim przypadku staje się bardziej podatna na wiele schorzeń.

Odwinięcie powieki może być wrodzone lub pojawia się na różnym etapie życia. Częstymi przyczynami wystąpienia jest zanik mięśnia okrężnego oka, uraz mechaniczny czy blizny powstałe po wcześniejszych zabiegach w okolicach oczodołu i oparzeniach. Ektropion może być też spowodowany porażeniem VII nerwu twarzowego. Choroba występuje również u osób cierpiących na przewlekłe alergie oczu i może być powodowana ciągłym pocieraniem powiek i ich rozciąganiem.

Schorzenie jednak w większości przypadków dotyczy osób starszych i jest wynikiem starzenia się organizmu, wiotczenia struktur podtrzymujących powiekę, tak więc jest osłabieniem siły ścięgien i mięśni. Choroba może narastać stopniowo. Początkowo dochodzi do obniżenia się brzegu rzęsowego powieki dolnej i odsłonięcia twardówki (warstwa ochronna otaczająca oko od strony oczodołu). Następnie powieka odwija się po stronie przyśrodkowej. Odchylanie fałdu skóry postępuje i w kolejnym stadium choroby dotyka całego brzegu rzęsowego.

Ektropion jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale prowadzi do wielu dolegliwości w obrębie oczodołu. Pacjenci cierpią z powodu nadmiernego łzawienia, uczucia piasku w oczach, zaczerwienienia powiek, rożnych stanów zapalnych czy z powodu pogorszenia widzenia. Ponadto narząd wzroku może wysychać, a także może pojawić się niedomykalność powiek. Skuteczne leczenie choroby będzie wymagało interwencji chirurgicznej. W efekcie zabiegu Pacjent zyskuje prawidłowo ustawiony brzeg powieki, przylegający do gałki ocznej, a co za tym idzie przywrócona zostaje funkcja ochronna oka. Ponadto po operacji ustępują dolegliwości okulistyczne, na które cierpiała osoba z odwiniętą powieką, poprawia się komfort widzenia. Należy też wspomnieć o efekcie estetycznym, który towarzyszy tej operacji. Dzięki niej Pacjent może cieszyć się także atrakcyjniejszym wyglądem okolic oczu, które zostają wyraźnie odmłodzone.

Przygotowanie do zabiegu:

Pacjenci planujący lub oczekujący na zabieg proszeni są o zapoznanie się z „Przewodnikiem dla Pacjenta – przygotowanie do zabiegu”, który dostępny jest w sekcji INFORMACJE.

Zalecenia po korekcie odwiniętych powiek:

  • pobyt w klinice: Pacjent pozostaje kilka godzin w klinice i tego samego dnia udaje się do domu;
  • opatrunki: zazwyczaj po zabiegu zakładane są opatrunki pooperacyjne, które pozwalają utrzymać powieki w ich naturalnej pozycji;
  • ograniczenia ruchowe: po operacji zalecamy oszczędny tryb życia i odpoczynek, podczas leżenia należy mieć uniesioną głowę, Pacjent powinien przez 2-3 tygodnie ograniczyć schylanie się, dźwiganie i uprawianie sportów;
  • leki: zasadniczo pooperacyjnie nie stosuje się antybiotykoterapii, Pacjent w razie potrzeby przyjmuje leki uzgodnione z lekarzem, oko może wymagać nawilżenia, a na opuchliznę można stosować okłady chłodzące;
  • inne: przez pierwsze kilka dni po zabiegu sugerujemy noszenie okularów przeciwsłonecznych, w celu ochrony oka przed światłem, słońcem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także w celu ograniczenia mrużenia oczu, przez 3 miesiące po zabiegu nie wolno korzystać z sauny i solarium, nie wolno się także opalać;
  • wizyty kontrolne: Pacjent zobowiązany jest do przyjścia na ustalone indywidualnie z lekarzem wizyty kontrolne.

O szczegółowych zaleceniach pozabiegowych Pacjent będzie poinformowany w klinice.

Więcej

Najczęściej zadawane pytania:

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Każdy przypadek jest inny. Myślę jednak, że Pacjent powinien rozważyć operację, jeśli dolegliwości towarzyszące chorobie będą już na tyle dokuczliwe, że trudno mu będzie funkcjonować. Należy pamiętać, że ektropion nie ustępuje sam, a dolegliwości, które powoduje będę się tylko pogłębiać.

Korekcję powiek wykonuje się ze znieczuleniem miejscowym. Tak więc w trakcie trwania procedury Pacjent nie odczuwa bólu. Gdy czucie powraca, oko bywa podrażnione i może wykazywać nadwrażliwość na światło. Dolegliwości te oczywiście z czasem miną.

W pierwszych dniach po operacji oko może sprawiać wrażenie „zmęczonego” i trudniej będzie odbierało bodźce zewnętrzne. Jednakże po ustąpieniu tych niedogodności Pacjent będzie widział lepiej niż przed zabiegiem.

Oprócz wspomnianego wyżej zmęczenia oka może wystąpić obrzęk i zasinienie. Z czasem jednak, przy właściwej pielęgnacji, te dolegliwości zanikają. Po operacji profilaktycznie zalecamy korzystanie z chłodnych okładów.

Można powiedzieć, że osiągnięte rezultaty są długotrwałe. Jednakże istnieje możliwość dalszego osłabienia mięśni i powięzi powiek, co może skutkować potrzebą wykonania powtórnej korekcji. Ektropion może pojawić się także w drugim, wcześniej zdrowym oku.

Niestety nie. Tylko interwencja chirurgiczna może pomóc choremu Pacjentowi. Właściwa pielęgnacja oka z odwiniętą powieką nie usuwa przyczyny tej dolegliwości gałki ocznej, a jedynie pomaga niwelować skutki tej dysfunkcji. Podstawą zatem będzie usunięcie pierwotnej przyczyny schorzenia. Jeśli tylko zauważymy u siebie odchylającą się powiekę, to należy skonsultować się z lekarzem. Z czasem choroba będzie się pogłębiała i będziemy czuli większy dyskomfort.

Tak, u części Pacjentów jednorazowa korekcja powiek nie leczy całkowicie schorzenia, a jedynie zmniejsza odchylenie powieki. Aby cieszyć się w pełni zdrowym okiem należy zabieg powtórzyć, nawet kilkakrotnie.

Jeśli tylko Pacjent cierpi z powodu innych dolegliwości takich jak opadająca powieka oraz z nadmiaru zwiotczałej skóry i tkanki tłuszczowej w okolicy oczodołu, to warto rozważyć rozszerzenie zakresu zabiegu. Połączenie korekcji z tradycyjna plastyką powiek pomoże nie tylko wyeliminować dolegliwości chorobowe, ale także przyczyni się do spektakularnego odmłodzenia okolic oczu.

Blizny nie powinny być widoczne, gdyż podczas operacji wykonywane są niewielkie nacięcia. Część z nich może być prowadzona w miejscach naturalnego marszczenia się skóry, co pomoże skutecznie ukryć ślady po zabiegu.

Każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań. O powikłaniach ogólnych i tych charakterystycznych dla tej operacji Pacjent zostanie poinformowany podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Informacje o zabiegu:

Czas trwania zabiegu 

45-60 minut

Znieczulenie 

miejscowe

Pobyt w klinice

czas zabiegu

Zdjęcie szwów

szwy niewchłanialne zdejmuje się w 7. dniu po zabiegu

Efekt zabiegu

długotrwały

Przeciwwskazania

ciąża lub karmienie piersią, problemy z nadciśnieniem/ cukrzycą, zespół suchego oka, nieuregulowana choroba nadciśnienia tętniczego, cukrzyca, jaskra, odwarstwienie siatkówki

Ekspert

Poznaj bliżej
naszego Eksperta

Sprawdź